Piątek 13


Dodany: 16:56:32 13.07.2018 330Piątek trzynastego to dzień, który napawa niepokojem nawet osoby, które nie wierzą w przesądy. Paniczny lęk przed trzynastym dniem miesiąca zyskał status jednostki chorobowej o nazwie Paraskewidekatriafobia.

54 proc. Polaków wierzy w przynajmniej jeden przesąd – wynika z badania CBOS. Najczęstszym zabobonem na szczęście jest trzymanie kciuków i łapanie się za guzik na widok kominiarza.
Piątek był dniem poświęconym słowiańskiej bogini Mokosz. Prawdopodobnie była ona partnerką Dadźboga czy gromowładnego Peruna. Mokosz była boginią seksualności, płodności oraz burz. Symbolem kobiecości i uosobieniem matki ziemi. Niestety miała też drugie, mniej pozytywne, wampiryczne oblicze. Podobno małżonek przyłapał ją na zdradzie i strącił na ziemię, na której pozostała na wieki. Chrześcijaństwo wprowadzane na ziemie słowiańskie zmieniło postrzeganie Mokosz. Z bogini stała się demonem. Czczenie jej było złe, dlatego poświęcony jej piątek stał się czasem zła. Aż do XVI wieku podczas spowiedzi kobiety pytane były, czy oddawały cześć pradawnej bogini. Celebracja kobiecości była zagrożeniem dla męskiego porządku świata.

Przez chrześcijan piątek uważany był za dzień, w którym zatriumfowało zło - to dzień śmierci Jezusa. W ostatniej wieczerzy, która miała miejsce w przeddzień ukrzyżowania, udział brało trzynastu uczestników - Jezus i dwunastu apostołów. Dodatkowo trzynasta księga Apokalipsy św. Jana mówi o bestii - to nadaje trzynastce wymiar demoniczny. Piątek 13. to symboliczny, chwilowy triumf Szatana. Kiedy na krzyżu umarł Jezus, to do jego zmartwychwstania nie było boga między ludźmi. Panowanie na ten czas przejęły demony.

12 to cyfra święta, kompletna. Jest dwanaście miesięcy, dwanaście znaków zodiaku, doba składa się z 24 godziny - dwóch dwunastek. Starożytni Egipcjanie wierzyli, ze życie człowieka dzieli się na dwanaście etapów, trzynastym jest śmierć. Liczba dwanaście symbolizuje ład i harmonię świata. Dodanie do niej jedynki powoduje zaburzenie tej harmonii, chaos, zamęt i zniszczenie. W tarocie trzynastą kartą Arkanów Wielkich jest Śmierć.

Piątek 13. to dzień, w którym magia działa silniej. W tym czasie dobrze jest odprawiać obrzędy związane z kobiecością. Ich rodzaj uzależniamy oczywiście od fazy księżyca. Nie jest to dobry dzień na rozpoczynanie nowych spraw. Nie zakładajmy w tym czasie firmy, nie kupujmy domu ani samochodu, nie podejmujmy kluczowych życiowych decyzji. Podobno pecha potęguje kichanie i kąpiel. W tym dniu powinniśmy nosić te same ciuchy, co dzień wcześniej - ma to zatrzymać przy nas wibrację dwunastego. W piątek 13. unikamy rzeczy, które zwykle przynoszą pecha. W tym dniu ich działanie jest magicznie wzmocnione. Nie przechodzimy więc pod drabiną, staramy się, aby czarne koty nie przebiegały nam drogi z prawej strony na lewą. Szczególnie czujnym należy być, jeśli na nasz piątek nałoży się pełnia. Podobno taki układ powoduje dziwne zmiany w zachowaniu ludzi, wzrost przestępczości, wypadki, choroby i jest gwarancją, że nic w tym dniu nam się nie uda.

 


Komentarze

-Gość-:

2018-07-14 07:43:53

Zamiast napisać o słusznym strajku rypińskich rolników zaleca się temat kotki. Gdyby chociaż pokazali kotki Jarosława to co innego


Dodaj komentarz: