Stowarzyszenie "Salutaris"


Dodany: 09:39:03 30.07.2018 357 

23 lipca br. w Wąpielsku odbyło się spotkanie Wójta Dariusza Górskiego, prezesa Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia "Salutaris" Andrzeja Potoczka z dziennikarzami i samorządowcami. Spotkanie, dotyczyło działalności Stowarzyszenia oraz podejmowanych kroków w kierunku społeczności Gminy. 

Na spotkaniu pojawili się dziennikarze lokalnej prasy: Wydawnictwa Promocji Regionu, "Gazety Pomorskiej" oraz "Nowości". Obecny był również Wójt Gminy Osiek Kazimierz Wolfram. Gmina Osiek podobnie jak Gmina Wąpielsk jest członkiem Stowarzyszenia „Salutaris”.

Zebranie otworzył Wójt Gminy Wąpielsk Dariusz Górski, który przedstawił prezentację dotyczącą Gminy Wąpielsk. Poruszała ona tematy inwestycyjne oraz ważniejszych wydarzeń z życia Gminy. Następnie głos zabrał Andrzej Potoczek. Przybliżył zebranym ideę Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia "Salutaris" oraz opowiedział o dotychczasowej działalności.

Celem "Salutaris" jest finansowe wsparcie dla miast i gmin naszego regionu w zakresie likwidacji skutków klęsk żywiołowych, katastrof i awarii. Jest to inicjatywa samorządów lokalnych i samorządu województwa stanowiąca wyraz solidaryzmu i wzajemnego wsparcia w obliczu narastających zagrożeń ze strony gwałtownych zjawisk pogodowych oraz potencjalnych nadzwyczajnych zagrożeń. Fundusz jest tworzony ze składek członków Stowarzyszenia. Kwoty wynoszą od 20 do 50 gr na mieszkańca w skali roku. Zgromadzone środki są wykorzystywane na pomoc samorządom w sytuacji zagrożenia.

Andrzej Potoczek poinformował, że Stowarzyszenie planuje doposażyć każdą gminę, będącą członkiem Stowarzyszenie w 2 agregaty prądotwórcze, które byłyby przeznaczone jako pomoc w sytuacjach kryzysowych. Podczas spotkania swoje zdanie wyraził również Wójt Gminy Osiek Kazimierz Wolfram, który popiera pomysł zrzeszania się gmin w celu zwiększania poziomu bezpieczeństwa. Powiedział, że Gmina Osiek 3-krotnie korzystała z pomocy Stowarzyszenia i zapewniał, że warto, aby inne samorządy również stały się jego członkami.

Przedstawiciele prasy zadawali mówcom pytania. Padły między innymi pytania o ilość samorządów, które przystąpiły do "Salutaris", a także od kiedy Gmina Wąpielsk należy do Stowarzyszenia.

W latach 2012-2017 Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie "Salutaris" udzieliło wsparcia 22 członkom, dokonując 34 wypłaty na kwotę 826 750,00 zł. Do Stowarzyszenia należy 57 członków. Gmina Wąpielsk wstąpiła do "Salutaris" w lutym 2018 r.

źródło: UG Wąpielsk

 


Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz: