Statuetka im. Józefa Strusia


Dodany: 20:39:34 05.02.2020 2197



W dniu 15 lutego br. odbędzie się Charytatywny Bal Samorządowca, którego gospodarzami będą Burmistrz Miasta Rypin Paweł Grzybowski oraz Starosta Rypiński Jarosław Sochacki. Podczas balu zaplanowana jest loteria fantowa oraz licytacja przedmiotów przekazanych przez darczyńców, z których dochód przeznaczony zostanie na potrzeby Rypińskiego Stowarzyszenia Rodziców „Pomocna Piątka”, działającego przy Zespole Szkół nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego oraz dla wychowanków Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Rypinie.

Wśród wyjątkowych przedmiotów przekazanych na licytację jest Statuetka im. Józefa Strusia, obiekt kolekcjonerski o numerze 01, której autorką jest artystka, doktorantka Uniwersytetu Artystycznego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Lidia Kot. Statuetkę na licytację, z której dochód zostanie przeznaczony na wyjazd wychowanków rypińskiego Domu Dziecka, przekazał prof. Piotr Dylewicz z Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. To wyjątkowe wyróżnienie otrzymał jako jeden z dziewięciu, podczas uroczystej gali z okazji 30-lecia Odrodzenia Samorządu Lekarskiego w Wielkopolsce.

Statuetka im. Józefa Strusia to odznaczenie, przyznawane osobom szczególnie zasłużonym w działalności społecznej dla wielkopolskiego samorządu lekarskiego. Józef Struś urodził się i zmarł w Poznaniu (1510-1568). Zginął podczas epidemii dżumy, udzielając pomocy ubogim. Był jednym z najsławniejszych lekarzy europejskiego renesansu, którym szczyciła się Akademia Padewska. W swych wieloletnich badaniach wyróżnił pięć typów tętna i ich znaczenie diagnostyczne. Owo tętno i jego wybitna postać miały podstawowy wpływ na stworzenie projektu statuetki dla Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Projekt autorstwa Lidii Kot stworzony jest z czterech kwadratowych płytek szklanych o grubości 1 cm, które tworzą razem czworobok. Na ściankach szlifowanych jak kryształ są grawerowane ręcznie, cztery typy tętna. Piątym typem tętna jest miedziana wstęga ukształtowana w literę Ś, w której zawiera się druga litera S czyli pierwsza i ostatnia litera nazwiska słynnego naukowca. Statuetka została wykonana ze szkła oraz miedzi, a użyta forma kwadratu nosi symbol wszechświata oraz Absolutu w historii przedstawiania. Szklane boki figury z rysunkiem tętna na cztery strony świata i wchodzące z nimi w interreakcję poprzez rzucany na nie cień, pozostają ciągle żywe.

Prof. Piotr Dylewicz przekazał statuetkę na Charytatywny Bal Samorządowca podczas oficjalnego spotkania w dniu 26 stycznia br. w Poznaniu. W uroczystym przekazaniu uczestniczyli: Dyrektor Biura Burmistrza Monika Kalinowska, Wicestarosta Rypiński Piotr Czarnecki oraz Dyrektor Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Rypinie Joanna Śmigielska. W spotkaniu udział wzięli również Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Artur de Rosier, Wiceprezes Krzysztof Kordel, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji Katarzyna Bartz-Dylewicz, dr Maria Bicz-Kubiatowicz z Koła Malujących Lekarzy oraz artystka malarka, rzeźbiarka i opiekunka Koła Lidia Kot.

Warto dodać również, że fakt, iż prof. Piotr Dylewicz przekazał tak wyjątkowe dzieło z myślą o wychowankach rypińskiego Domu Dziecka jest nieprzypadkowy. Prof. Dylewicz wraz z żoną oraz pochodząca z okolic Rypina dr Marią Bicz- Kubiatowicz gościli w naszym mieście w 2018 roku podczas realizacji projektu „Rypin na Marsie”, którego przeprowadzenie zawdzięczamy również pochodzącej z Rypina prof. Marcie Smolińskiej. Goście mieli wówczas okazję spotkać się z podopiecznymi Domu Dziecka i obejrzeć wystawę ich prac, które powstały podczas warsztatów plastycznych prowadzonych przez Lidię Kot.

Wszystkich gości Charytatywnego Balu Samorządowca zachęcamy zatem do aktywnego udziału w licytacji, a darczyńcy Statuetki im. Józefa Strusia,  składamy serdeczne podziękowania.

 

źródło:UM Rypin


Galeria zdjęć:


Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz: