Finał VI Konkursu Prozatorskiego


Dodany: 10:42:12 24.05.2022 170Zapraszamy 25 maja (środa) o godz. 17.00 do Sali Wystaw i Promocji MPBP w Rypinie, ul. Warszawska 20 na finał VI Konkursu Prozatorskiego im. Aleksandra Główczewskiego „Jak wyobrażam sobie mój powrót do Rypina za 15 lat?”.

Wydarzenie uświetni montaż słowno – muzyczny w wykonaniu młodzieży z Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Patronat nad konkursem:

Rada Miasta Rypin

Wydział Humanistyczny UMK

Halina i Jarosław Meller

dr hab. Aleksander Główczewski – urodził się 7 maja 1966 r. w Rypinie, zmarł 9 lipca 2015 r. w Toruniu. Ukończył filologie polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Podyplomowe Studium Informatyki dla Nauczycieli na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK. Był nauczycielem języka polskiego, nauczycielem akademickim Instytutu Literatury Polskiej, pełniąc jednocześnie obowiązki zastępcy dyrektora tegoż Instytutu. Temat jego pracy magisterskiej brzmiał: Komizm w twórczości Bolesława Prusa. Pracę doktorską obronił w 2000 r., a kolokwium habilitacyjne zdał 5 maja 2015 r. Tytuł rozprawy habilitacyjnej brzmiał: Komizm w literaturze. Studia w perspektywie komunikacyjnej. Zainteresowania naukowe obejmowały teorię literatury, fantastykę naukową. Największą pasją Aleksandra Główczewskiego była muzyka.

Od 2010 roku był jurorem w ogólnopolskim konkursie „Rypiński Album Poetycki” organizowanym przez rypińską książnicę. W 2014 r. był przewodniczącym jury Konkursu. Współpracował z biblioteką przy wydaniu antologii wierszy rypińskich poetów „Barwy życia” (autor słowa wstępnego) oraz popularyzując literaturę poprzez prelekcje popularnonaukowe. W 2019 r. został uhonorowany przez Radę Miasta przyznaniem tytułu „Zasłużony dla Miasta Rypin”. Od 2016 r. z inicjatywy Małgorzaty Wysockiej i Jarosława Mellera przyjaciół Aleksandra Główczewskiego odbywa się konkurs prozatorski, nazwany jego imieniem, a organizowany przez MPBP w Rypinie.

 


Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz: