85. Rocznica w Raku


Dodany: 09:19:01 21.10.2024 171



W niedzielę, 6 października, w miejscu, gdzie historia nierozerwalnie splata się z losem mieszkańców, odbyły się wyjątkowe uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające 85. rocznicę tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej. W lesie nieopodal Skrwilna, w miejscowości Rak, miała miejsce zbrodnia hitlerowska, która odcisnęła trwałe piętno na mieszkańcach powiatu rypińskiego. Tamte dni pełne okrucieństwa i bólu, choć minęły dziesięciolecia, pozostają żywe w pamięci lokalnej społeczności. Tegoroczne obchody stały się wyrazem nie tylko hołdu dla ofiar, ale także głębokiej refleksji nad tym, jak ważna jest pamięć o przeszłości.
Zaproszeni goście, wśród których byli posłowie na Sejm RP, samorządowcy, księża z dekanatu rypińskiego, rodziny i krewni pomordowanych, mieszkańcy gminy oraz przedstawiciele okolicznych urzędów i instytucji, zgodnie podnosili wysoką jakość przygotowania uroczystości, jednocząc się w duchu patriotyzmu i oddając cześć tym, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny.
Obchody uświetniła swym udziałem Wojskowa Asysta Honorowa, tj. Kompania Honorowa i Posterunek Honorowy, które wystawiło Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, pod dowództwem ppor. Daniela Piotrowskiego. Wojsko Polskie zapewniło godną oprawę obchodów upamiętnienia ofiar II wojny światowej.
O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta Gminy Skrwilno, pod batutą kapelmistrza p. Konrada Mazurowskiego.
Obchody rozpoczęły się o godzinie 11:30 przed Kościołem Parafialnym w Skrwilnie. W długiej i pełnej zadumy procesji, zebrani przemaszerowali do miejsca pamięci w Raku. Kilka minut po godzinie 12:00 rozpoczęła się główna część uroczystości. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, Wójt Gminy Skrwilno p. Dariusz Kolczyński powitał wszystkich obecnych, wyrażając ponadto kilka słów pełnych emocji i wdzięczności wobec bohaterów, które poruszyły zgromadzonych, tworząc wzniosły wstęp do kolejnych punktów programu.
Szczególnym i wzruszającym momentem uroczystości był okolicznościowy program artystyczny zaprezentowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Ziemi Dobrzyńskiej w Okalewie. Młodzi artyści oddali hołd tym, których życie zostało brutalnie przerwane, a ich poruszająca interpretacja dramatycznych wydarzeń przywołała refleksje nad okrucieństwem wojny.
Mszy Świętej celebrowanej przewodniczył ks. infułat Marek Smogorzewski, który wygłosił homilię, zaś współcelebransem był proboszcz parafii Św. Anny w Skrwilnie ks. Paweł Waruszewski.
Po Mszy św. zaproszeni goście wygłosili krótkie przemówienia.Następnie kpt. Michał Chodorowski z CSAiU w Toruniu odczytał Apel poległych, po czym kompania oddała salwę honorową.
Na zakończenie zgromadzone delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem martyrologii. Prowadzący uroczystość sekretarz gminy p. Janusz Szmytkowski wyraził serdeczne podziękowania za godne przygotowanie obchodów i bardzo liczny w nich udział lokalnej społeczności.
Miejsce, które było świadkiem strasznych zbrodni, stało się również symbolem oporu, patriotyzmu i walki o wolność. Obchody w Raku każdego roku przypominają, że zachowanie żywej pamięci o tych, którzy polegli, jest fundamentem naszej tożsamości narodowej.

Galeria zdjęć:


Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz: