Kultura zaprasza


Dodany: 09:08:27 14.05.2015 1818



Zapraszamy na wystawę tegorocznych dyplomów powstałych w pracowniach Liceum Plastycznego w Rypinie. Wystawa odbędzie się w gościnnych salonach Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej. Wystawa stanowi zwieńczenie całorocznej pracy tegorocznych absolwentów rypińskiego liceum. W ramach ekspozycji zaprezentowane zostaną projekty dyplomowe oraz najciekawsze prace, wykonane podczas zajęć. Wystawa rozpocznie się o godzinie 17:00 w Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie przy ul. Warszawskiej 20.

Dziś również warto udać się do rypińskiej książnicy - w ramach Tygodnia Bibliotek 2015 oraz jubileuszów 70-lecia Biblioteki i 950-lecia Rypina, biblioteka zaprasza na prelekcję dr. Adama Koli pt. „Huelle, Hrabal i czeski hip-hop”. Prelekcja odbędzie się 14 maja o godzinie 17:00 w Bibliotece przy ul. Warszawskiej 20.

Gościem biblioteki będzie dr. Adama Koli z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, adiunkt, Pracownia Badań nad Pamięcią Zbiorową w Postkomunistycznej Europie – w skrócie POSTCOMER UMK, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Komparatystyki Literackiej. Staże badawcze i naukowe w: Czechach, Słowenii, Chorwacji, Stanach Zjednoczonych i Chinach. Stypendysta kilku programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, (m.in. START, Kwerenda, Mentoring). Ponadto: Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców (2012-2015), finalista Nagrody Naukowej „Polityki” w kategorii nauki humanistyczne (2014), i in. Autor książek Europa w dyskursie polskim, czeskim i chorwackim. Rekonfiguracje krytyczne, Toruń 2011; Słowianofilstwo czeskie i rosyjskie w ujęciu porównawczym, Łódź 2004; współredakcja z A. Szahajem, Filozofia i etyka interpretacji, Kraków 2007; ponad ok. 90 artykułów w języku polskim, czeskim, rosyjskim i angielskim, jak również tłumaczeń z języków angielskiego i czeskiego.
Zainteresowania naukowe dr. Adama Koli skupiają się na – ujmowanych z perspektywy komparatystycznej i kulturalistycznej – literaturze, słowiańskiej myśli społeczno-politycznej (czeskiej, rosyjskiej i bałkańskiej), współczesnej filozofii kultury, teorii literatury (zwłaszcza komparatystyki i filozofii interpretacji), a przede wszystkim na mechanizmach funkcjonowania nauki (badania dotyczące kulturowych korzeni literaturoznawstwa w Europie Środkowej i Wschodniej, a także transatlantyckiego transferu wiedzy i roli środkowo- i wschodnioeuropejskiej emigracji w rozwoju nauki w Stanach Zjednoczonych).

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

 

 

 


Galeria zdjęć:


Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz: