Patrole na jeziorach


Dodany: 17:35:51 11.06.2016 1984



Rypińscy wodniacy już rozpoczęli służby na wodach powiatu rypińskiego przy wykorzystaniu łodzi motorowej. Celem ich jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom wypoczywającym, a także reagowanie na wszelkiego rodzaju przestępstwa oraz wykroczenia.

Policyjni wodniacy już w czerwcu rozpoczęli patrolować akweny wodne na terenie powiatu rypińskiego, zarówno te strzeżone jak i niestrzeżone

Działania policjantów są ukierunkowane na reagowanie na wszelkiego rodzaju przestępstwa oraz wykroczenia, a przede wszystkim na eliminowanie użytkowników sprzętu pływającego, będących pod wpływem alkoholu.

Jak co roku będą dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą.

Policja przypomina o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w rejonach/okolicach zbiorników wodnych.

  1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna.
  2. Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
  3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
  4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr.
  5. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
  6. Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów.
  7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
  8. Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań.
  9. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
  10. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.
  11. Nie przystępuj do pływania na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.
  12. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
  13. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek abyś był widoczny dla innych w wodzie.
  14. Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek. Dzieci powinny coś zjeść obowiązkowo.
  15. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
  16. Jeśli nie chcesz się przeziębić to po skończonej kąpieli przebierz się w suche ubranie, nie przebywaj w mokrych rzeczach na wietrze - możesz doprowadzić do znacznego oziębienia organizmu.
  17. Dbaj o czystość wody w której pływamy.

     

 

źródło:KPP Rypin

Komentarze

marcin:

2016-06-15 14:31:52

Kilka dodatkowych punktów :
- nie przyjmuj mandatu za pływnie w miejscu niestrzeżonym , jeżeli nie ma zakazu. Jeśli jest zakaz - negocjuj. Prawo dopuszcza też naganę, niekoniecznie mandat.
- nie przyjmij mandatu za brak ZAŁOŻONEJ kamizelki, jeżeli nie było znaku
- ratownik nie może cie zawrócić do brzegu, jeżeli pływasz poza kąpieliskiem
- wolno pływać wszędzie tam gdzie to nie zabronione
- znak zakazu obowiazuje w zasięgu widocznosci, lub ma podaną odległość na ramce ( ale to się zdarza rzadko)
- znak zakazu kąpieli ma być zgodny z załącznikiem do rozporządzenia MSW ( znaki A-1 do A-8) , znaki niezgodne ze wzorem - nie są wiążące
- karty pływackie, żółte czepki i tego rodzaju wymysły - nie obowiazują od 10 lat.

I na koniec - nie ma większej frajdy niż przepłynąć duże jezioro w poprzek ;-)


robert:

2016-06-15 17:12:49

PRL wita. Tego nie, tamtego nie, bo sobie obywatel może krzywdę zrobić. Zimna woda - może warto napisać o piankach pływackich? Koniec przed zmrokiem - a na całym świecie normą są nocne zawody na wodzie otwartej, masa ludzi w Anglii pływa nocą rekreacyjnie. No i kwintesencja - punkt pierwszy. Tu gdzie mieszkam jest 200m strzeżonej plaży, a miasto liczy prawie 150 tysi.
Co do szlaków i miejsc zabronionych oki - nie wolno to nie wolno. Ale wszędzie poza - jak najbardziej tak.


Dodaj komentarz: