Co ze Szkołą Muzyczną?


Dodany: 09:51:37 10.12.2016 2270



Planując reformę edukacji, PiS nie pomyślał o uczniach szkół artystycznych. W naszym mieście przy Zespole Szkół Nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego działa Szkoła Muzyczna I Stopnia. Co ich teraz czeka?

Po likwidacji gimnazjów szkoły artystyczne zachowają obowiązujący w nich podział 6+6. W środę (7 grudnia) resort kultury poinformował jak ma wyglądać system nauki w szkołach artystycznych: muzycznych, plastycznych i baletowych.

 

- Szkoły muzyczne pierwszego i drugiego stopnia zachowają dotychczasowy sześcioletni system kształcenia - informuje minister kultury.

Co ma zrobić dziecko, które po sześciu latach już nie chce grać na instrumencie? Rząd wymyślił pięcioletni okres przejściowy.

Po zapowiedzi likwidacji gimnazjów i stworzeniu ośmioletniej podstawówki nad reformą Zalewskiej zawisł problem. Dzieci po sześciu latach szkoły muzycznej będą musiały sobie szukać miejsca w jakiejś klasie VII nowej podstawówki, a więc dołączać do istniejących już klas tam, gdzie akurat znajdzie się dla nich miejsce. Ten problem dotyczy tysięcy dzieci, bo na pierwszym etapie edukację muzyczną kończyło dotąd ok. 70 proc. uczniów. A wszystkich szkół artystycznych (muzycznych, plastycznych, baletowych, animatorów kultury i jedna cyrkowa) jest około tysiąca.

- wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów i rodziców - przewiduje 5-letni okres przejściowy dla uczniów ogólnokształcących szkół muzycznych pierwszego stopnia. Powstaną pięcio- lub czteroletnie licea plastyczne. Natomiast nauka w szkołach baletowych będzie się odbywała w dotychczas obowiązującym cyklu - informuje MKiND.

 

Szkoły muzyczne

 

Docelowo kształcenie dzieci i młodzieży w szkołach muzycznych pierwszego i drugiego stopnia będzie przebiegało w dotychczasowym systemie sześcioletnim, zarówno w odniesieniu do szkół z pionem przedmiotów ogólnokształcących, jak i bez kształcenia ogólnego.

 

W okresie 5 lat wdrażania reformy systemu oświaty uczniowie ogólnokształcących szkół muzycznych pierwszego stopnia, którzy obecnie uczęszczają do klas II - VI będą mogli dokończyć w swojej szkole program ośmioletniej szkoły podstawowej. Uczniowie ci będą kształceni zarówno w zakresie programu klasy VII i VIII szkoły podstawowej, jak i artystycznie, zgodnie z ramowymi planami nauczania dla klas I i II szkoły muzycznej drugiego stopnia.

 

- Jest to rozwiązanie przewidziane dla tych uczniów, którzy nie kontynuując nauki w ogólnokształcącej szkole muzycznej drugiego stopnia, po ukończeniu klasy szóstej będą chcieli pozostać w dotychczasowej szkole muzycznej. Umożliwi im to dokończenie nauki, bez konieczności zmiany szkoły po klasie VI, a dodatkowo uczniowie ci będą mogli ubiegać się o przyjęcie do szkoły muzycznej drugiego stopnia do klasy wyższej niż pierwsza - tłumaczy resort kultury.

 

 

 

 

 

 

 


Komentarze

gość:

2016-12-10 10:39:15

Jaką drogę edukacji trzeba przejść , aby zostać nauczycielem muzyki?.


-Gość-:

2016-12-10 11:15:11

Zająć się nauką, a nie pisać na forum


-Gość-:

2016-12-10 11:33:29

Droga edukacji zależy od rodzaju instrumentu. Późniejsza kariera również.


gość:

2016-12-10 15:58:09

Czy można ukończyć zaoczne studia muzyczne nie ucząc się w podstawowej szkole muzycznej a potem średniej szkole muzycznej?


-Gość-:

2016-12-10 18:03:38

a czy ludzie z pis mysla


gość:

2016-12-10 20:25:53

W porównaniu do po-wców , myślą!.


Dodaj komentarz: