Dodany: 13:29:15 27.08.2017 2199
Na wyposażenie jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w województwie trafiło siedem ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, zakupionych dzięki wsparciu z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Część tego sprzętu przeszła już chrzest bojowy podczas akcji usuwania skutków sierpniowych nawałnic. Oficjalnie przekazaliśmy go strażakom podczas dzisiejszej (25 sierpnia) uroczystości przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu.
- To kolejne wsparcie samorządu województwa dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Sprzęt jest niezbędny do prowadzenia profesjonalnych akcji ratunkowych. Ostatnie nawałnice potwierdzają, że może być potrzebny w każdej chwili. W naszym regionie nie brakuje wspaniałych strażaków, którzy niosą pomoc bezinteresownie, organizują się w strukturach ochotniczych i współpracują na partnerskich zasadach z Państwową Strażą Pożarną. Dziś spotkaliśmy się, by powiedzieć im „dziękuję” i przypomnieć, że mogą liczyć na naszą pomoc – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 do służby w formacjach ochotniczych wejdzie w tym roku w sumie 13 nowoczesnych pojazdów. Oddział wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP zakupił sprzęt w ramach dwuetapowego projektu „Nowoczesne służby ratownicze – zakup pojazdów dla jednostek OSP”.
W ramach kończącego się właśnie pierwszego etapu przedsięwzięcia nowoczesne, świetnie wyposażone wozy typu GCBA (ciężki samochód gaśniczy ze zbiornikiem wodnym i autopompą) otrzymało siedem jednostek z regionu:
Wartość każdego samochodu to około 900 tysięcy złotych. Wszystkie wyposażone są w napęd na obie osie i czterodrzwiowe kabiny przystosowane do przewozu 6 strażaków. W kabinie zainstalowany jest radiotelefon, a z przodu wyciągarka elektryczna o uciągu 7 ton. Nadwozie pożarnicze wyposażono w skrytki sprzętowe zamykane aluminiowymi żaluzjami. Zbiornik wody ma pojemność 5000 l, a zbiornik środka pianotwórczego 500 l. Wozy mają też wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia z wężem o długości 60 m, a na dachu działko wodno-pianowe. Maksymalna wydajność pompy to 3200 l/min. Ponadto w zabudowie zamontowany jest maszt oświetleniowy wysuwany pneumatycznie. Wozy wyposażono też w agregat prądotwórczy o mocy 6 kW.
Całkowity koszt tego etapu projektu to 6,5 miliona złotych, a wartość dofinansowania w ramach naszego RPO wynosi 4,2 miliona złotych.
W dzisiejszej uroczystości przekazania sprzętu wzięli udział marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Dariusz Kurzawa, prezes oddziału wojewódzkiego Związku OSP RP Zdzisław Dąbrowski, przedstawiciele państwowej i ochotniczej straży pożarnej, druhowie z jednostek do których trafią samochody oraz lokalni włodarze. Sprzęt poświęcił kapelan strażaków z Kujawsko-Pomorskiego ksiądz Mariusz Stasiak. Drugą częścią uroczystości była konferencja podsumowująca realizację projektu w strażackim centrum szkoleniowym w Łubiance.
W ramach drugiego etapu projektu (koszt - 4,3 miliona złotych, dofinansowanie - 2,8 miliona złotych), jesienią na wyposażenie strażaków ochotników trafi kolejnych sześć samochodów - średnich wozów ratowniczo-gaśniczych. Sprzęt będzie służył w jednostkach:
Strażacy ochotnicy to ponad 850 jednostek w całym regionie, przede wszystkim na terenach wiejskich, w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym działa 209 z nich. Liczba czynnych członków to ponad 27 tysięcy, a całe środowisko – z członkami honorowymi, członkami wspierającymi, angażującymi się w działalność ochotniczych drużyn strażackich paniami oraz drużynami harcerskimi i młodzieżowymi – to ponad 35 tysięcy osób. Do tej pory w akcji likwidowania skutków sierpniowych nawałnic w Kujawsko-Pomorskiem uczestniczyło ponad 17 tysięcy ratowników OSP, w tym wielu spoza z terenów dotkniętych kataklizmem.
Marszałkowskie wsparcie dla strażackich formacji to pomoc w budowie i modernizacji terenowych siedzib, zakupie ekwipunku i organizacji szkoleń. Strażakom zawodowcom oraz druhom z formacji ochotniczych służy od niedawna nowoczesne centrum szkoleniowe w Łubiance, zbudowane dzięki wsparciu z naszego RPO. W ostatnich latach dofinansowanie z RPO dla OSP trafiło na zakup narządzi hydraulicznych, motopomp, agregatów, aparatów do ochrony dróg oddechowych, drabin, łodzi oraz innego sprzętu służącego do ratowania życia, zdrowia i mienia. Po ostatnich nawałnicach samorząd województwa przekazał strażakom z OSP 25 pilarek i 500 specjalistycznych plandek do tymczasowego pokrywania dachów.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu