Z początkiem października kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 roku, która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć.
Jakie są procedury ubiegania się o emeryturę?
W celu przyznania emerytury należy złożyć wniosek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może to zrobić nie wcześniej niż od miesiąca, w którym otrzymają wniosek. Wniosek można złożyć najwcześniej 30 dni przed dniem, w którym dana osoba ukończy powszechny wiek emerytalny.
Od czego zależy wysokość Twojej emerytury
Decyzja o tym kiedy przejść na emeryturę należy do osoby zainteresowanej. ZUS przypomina, że jednak jej wysokość zależy od:
- opłaconych i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne,
- zwaloryzowanego kapitału początkowego
- średniego (statystycznego) dalszego trwania życia.
Oznacza to, że im dłużej pracujemy (płacimy składki), tym wyższą emeryturę otrzymamy.
źródło: kadry.infor.pl
emeryt + 14 mies. dodatkowo:
2017-10-02 15:19:58Nie prawda , że dłuższa praca to wyższa emerytura.Razem z kolegą pracowaliśmy przez 35 lat w jednej firmie do 2000 roku, potem on przeszedł na zasiłek przedemerytalny a ja pracowałem do 2006 roku na cały etat potem przeszedłem na świadczenie przedemerytalne , na którym byłem do czerwca 2017 jednocześnie pracując na 1/4 etatu . Moja emerytura jest wyższa o 90 zł/mieś od emerytury kolegi.Czy warto było pracować? .Ludzie , bierzcie co się wam należy i nie słuchajcie ZUS-u , w każdej chwili zmienią przepisy i będziecie pracować do śmierci!
-Gość-:
2017-10-02 15:53:50popieram