Od 1 października weszła w życie reforma systemu ochrony zdrowia. Ministerstwo przekonuje, że nowe rozwiązania poprawią dostęp do leczenia specjalistycznego, a placówkom zapewnią lepsze finansowanie.
Sieć szpitali i organizacja nowej opieki nocnej i świątecznej to główne zmiany wprowadzane w systemie ochrony zdrowia.
- Dotychczas często zdarzało się, że osoby ze zwykłymi infekcjami trafiły w weekend na Szpitalne Oddziały Ratunkowe lub od razu do izby przyjęć.
Teraz ma to się zmienić – na SOR-ach lekarze będą pomagali tylko tym, którzy pilnie potrzebują pomocy, natomiast wszyscy pozostali będą kierowani do przychodni. Dzięki temu mają być krótsze kolejki do lekarzy, ma być zachowa ciągłość leczenia, mniejszy czas oczekiwania na SOR-ach.
Przychodnie do których będą kierowani pacjenci mają funkcjonować w weekendy oraz od 18.00 do 8.00 rano w tygodniu. Jeżeli przy danym szpitalu nie będzie funkcjonować przychodnia, personel ma obowiązek wskazać inną czynną placówkę, z którą ma podpisaną umowę. Pacjent będzie mógł wybrać jakąkolwiek przyszpitalną przychodnię, tu nie obowiązuje rejonizacja.
Szpitale będące w sieci podpiszą umowy na cztery lata i dostaną wynagrodzenie ryczałtowe na całą działalność. To ma poprawić ich pracę i zapewni bezpieczeństwo zdrowotne dla pacjentów.
Szpital będący w sieci dostaje pewne ułatwienia, m.in. w sposób automatyczny otrzyma umowę na cztery lata - bez konkursu ofert. Dostaje umowę sieciową, która obejmuje wszystkie oddziały szpitalne, wszystkie przyszpitalne poradnie. Finansowanie umów ze szpitalami będzie miało formę ryczałtową, nie będzie już tzw. limitów zabiegów.
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu