Święto Niepodległości w powiecie


Dodany: 08:03:57 15.11.2017 487 

11 listopada 2017 roku w gminach powiatu odbyły się uroczystości z okazji 99-tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień ten, to symbol miłości do Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa.
 
Gmina Brzuze
Uroczystości z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Brzuze rozpoczęły się tradycyjnie od mszy św. w intencji Ojczyzny, która poprzedzona została występem recytatorskim uczniów ze szkół gminy. Mszę św. zakończył występ uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Ostrowitem, którzy zaprezentowali  przygotowany pod kierunkiem Moniki Stalmirskiej i Artura Osińskiego, program poetycko-muzyczny pt.  „Bez tej miłości nie można żyć”.  W asyście strażaków ochotników, uczniowie oraz przedstawiciele samorządu gminnego złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej wydarzenia z 1918 roku. Uroczystości zorganizowane zostały przez Samorząd Gminy Brzuze we współpracy ze Szkołą Podstawową w Ostrowitem oraz Parafią św. Stanisława Kostki w Ostrowitem. 
 
Gmina Wąpielsk

W gminie Wąpielsk z okazji Święta Niepodległości w kościele P.W. Świętej Katarzyny w Radzikach Dużych została odprawiona Msza Święta. Przed nabożeństwem zebrani obejrzeli występ artystyczny w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum im. Tony'ego Halika w Radzikach Dużych. Po Mszy został zorganizowany przemarsz na cmentarz. Przed pomnikiem powstańców styczniowych kwiaty złożyli przedstawiciele Urzędu Gminy, Rady Gminy, jednostek OSP oraz wszystkich szkół. W tym dniu została przygotowana wystawa militarno-historyczna. Odwiedzający oglądali eksponaty z okresu odzyskiwania niepodległości przez Polskę oraz z walk podczas I i II wojny światowej. Organizatorami wystawy byli: GS LZS Wąpielsk, Muzeum Broni i Militariów Lubawa, Muzeum Broni i Militariów Przasnysz, Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Ziemi Michałowskiej "Cultura" oraz jednostka OSP Radziki Duże.

Miasto Rypin
Uroczystości 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości w mieście rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w intencji Polski, po której złożono wieńce pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po południu w Rypińskim Centrum Sportu miał miejsce piknik rodzinny, który organizowany jest już od 5 lat, podczas którego promowana jest gęś rypińska. Uczestnicy festynu mieli okazję posmakować najróżniejszych dań z gęsi wykonanych przez szkoły, przedszkola oraz panie z koła gospodyń. Część artystyczna rozpoczęła się występem Miejskiej Orkiestry Dętej. Na scenie zaprezentowali się także przedszkolacy z przedszkoli miejskich i Niepublicznego Przedszkola „Chatka Puchatka”, soliści z Rypińskiego Domu Kultury, Kluby Seniora „Srebrny Włos” i „Wrzosy” a także „Dziecięco Młodzieżowa Grupa Estradowa” oraz „Akademia Rozwoju Umiejętności”. Uwieńczeniem tego wydarzenia był występ Marcina Dańca, który rozbawił licznie zgormadzoną publiczność. Podczas trwania pikniku organizowanych było mnóstwo konkursów oraz można było korzystać z warsztatów artystycznych. Organizatorami pikniku byli: Urząd Miasta Rypin, Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, Rypiński Dom Kultury oraz firma Cedrob.
 
źródło: UG Brzuze, UG Wąpielsk, UM Rypin 
 
 
 

Galeria zdjęć:


Komentarze

-Gość-:

2017-11-15 09:55:50

Szacun Panie Daniec,ale szybko to Pana do Rypina nie wpuszczą.


Dodaj komentarz: