Kosmos nad Rypinem


Dodany: 16:19:32 16.04.2018 381Już jutro 17 kwietnia o godz. 16.00 w centrali MPBP w Rypinie, przed projekcją filmu i spotkaniem Klubu Filmowego odbędzie się otwarcie wystawy astrofotografii amatorskiej Małgorzaty Gołębiewskiej „Kosmos nad Rypinem”. Wystawa czynna będzie do końca października 2018 r. Zorganizowana została w nawiązaniu do obchodzonego w tym roku w naszym mieście wydarzenia "Rypin na Marsie".
Kilka słów na temat samej wystawy:
„Chcę zainspirować ludzi do zaglądania w gwiazdy, a nie patrzenia pod nogi, do zastanawiania się nad naszym miejscem we wszechświecie i do próby zrozumienia kosmosu”
(Stephen Hawking)
"Mija 50 lat od pierwszej misji, która wyniosła ludzi poza orbitę okołoziemską. To właśnie ten lot pokazał, że wyprawa człowieka na Srebrny Glob i z powrotem jest możliwa, co zresztą udowodniono już rok później. 40 lat temu w kosmiczną podróż udał się jedyny jak dotąd Polak – Mirosław Hermaszewski. Przed 55 laty w kosmos poleciała pierwsza kobieta – Walentina Tierieszkowa. W 2018 roku ponadto NASA świętuje swoje 60-lecie.
Kosmicznie będzie również na lokalnym poletku, bo we wrześniu miasto zorganizuje festiwal „Rypin na Marsie”. Impreza utrwali wiedzę o kraterze, który wziął nazwę od naszej miejscowości. W tym roku zresztą Czerwona Planeta znajdzie się najbliżej Ziemi od 15 lat (tzw. Wielka Opozycja Marsa). To będzie spektakularne zjawisko astronomiczne, tym bardziej, że w tym samym dniu dojdzie do całkowitego zaćmienie Księżyca (27 lipca 2018).
Wystawa astrofotografii amatorskiej „Kosmos nad Rypinem” wpisuje się w miejski festiwal i jednocześnie symbolicznie upamiętnia misje i ludzi, którzy – jak mówił nieodżałowany Stephen Hawking – patrzyli w gwiazdy, a nie pod nogi. Autorką fotografii jest Małgorzata Gołębiewska – koordynatorka Klubu Filmowego, działającego przy rypińskiej bibliotece, laureatka nagrody „Odkrycie w kulturze” (m.in. na popularyzowanie astronomii w naszym mieście). Wszystkie zdjęcia zostały zrobione w Rypinie i jego okolicach. Najczęściej z pozycji balkonowej. Gosia – niczym Julia – wzdychała do księżycowego Romeo. Razem przeszli przez wszystkie fazy Srebrnego Globu.
Nasz naturalny satelita to temat wiodący wystawy. Ale znajdziemy tu także zdjęcia Słońca, ciekawych zjawisk astronomicznych i obiektów głębokiego nieba. Większość na tzw. jednym ujęciu, bez stackowania, choć z pomocą oprogramowania, które wyciąga kolory mgławic i ostrzy księżycowe kratery. Najprostszym sprzętem (oprócz obiektów głębokiego nieba) – lustrzanką Canon Eos 1000D, współpracującą z teleskopem Sky-Watcher MAK-90 90/1250.
„Kosmos nad Rypinem” to skala makro fanpage’a „Niebo nad Rypinem”. Na wspomnianej stronie wschody i zachody Słońca lub Księżyca są tłem dla poszczególnych obiektów miasta. Wystawa odwraca proporcje; tu to ciała niebieskie wchodzą na pierwszy plan i rozpychają się swoją masą po całej fotografii."

 

 

źródło: MPBP w Rypinie

Galeria zdjęć:


Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz: