Dodany: 21:53:15 13.07.2019 1845
Ochotnicze Hufce Pracy prowadzą rekrutację młodzieży w wieku 15-18 lat do hufców pracy, ośrodków szkolenia i wychowania oraz centrów kształcenia i wychowania. Zapraszają osoby, które mają problemy z nauką i nie radzą sobie z nią w normalnym trybie nauczania. Zgłaszać mogą się także ci młodzi ludzie, których rodzina jest w trudnej sytuacji materialnej.Ochotnicze Hufce Pracy prowadzą rekrutację młodzieży w wieku 15-18 lat do hufców pracy, ośrodków szkolenia i wychowania oraz centrów kształcenia i wychowania. Zapraszają osoby, które mają problemy z nauką i nie radzą sobie z nią w normalnym trybie nauczania. Zgłaszać mogą się także ci młodzi ludzie, których rodzina jest w trudnej sytuacji materialnej.
OHP umożliwiają uzupełnienie wykształcenia w szkole podstawowej dla dorosłych i z oddziałami przysposabiającymi do pracy, gimnazjum dla dorosłych i z oddziałami przysposabiającymi do pracy, szkołach branżowych I stopnia oraz w szkoleniach zawodowych w formie kursowej.
Po konsultacjach z doradcami zawodowymi każdy kandydat do OHP może wybrać zawód, którego zechce się uczyć. W ofercie OHP jest ponad 60 zawodów, m.in. kucharz, fryzjer, sprzedawca, mechanik pojazdów samochodowych, cukiernik, piekarz, murarz-tynkarz, lakiernik, stolarz, elektryk, ślusarz, krawiec, tapicer.
Praktyczne przygotowanie zawodowe prowadzone jest we własnych warsztatach produkcyjno-szkoleniowych lub u pracodawców na podstawie zawartych porozumień oraz na podstawie indywidualnych umów o pracę w celu przygotowania zawodowego zawartych z młodocianymi pracownikami – uczestnikami OHP.
W ośrodkach szkolenia i wychowania oraz centrach kształcenia i wychowania czekają na młodzież miejsca w internatach, wyżywienie oraz całodobowa opieka i wsparcie wychowawców.
W każdej jednostce prowadzone są różne programy i zajęcia z edukacji kulturalnej, artystycznej, filmowej, historycznej, patriotycznej, obywatelskiej, zdrowotnej, ekologicznej; treningi zapobiegania agresji i autodestrukcji; spotkania integracyjne; warsztaty plastyczne i fotograficzne; zajęcia sportowo-rekreacyjne i turystyczne.
Młodzież może także uczestniczyć w projektach współfinansowanych ze środków unijnych.
Uczestnictwo w OHP jest dobrowolne i bezpłatne.
Ogólne kryteria przyjęcia uczestnika do OHP do wszystkich typów jednostek na miejsca dochodzące oraz stacjonarne:
· podstawowym warunkiem przyjęcia uczestnika do OHP jest ukończone minimum 15 lat życia i nieukończony 18 rok życia oraz trudna sytuacja życiowa spowodowana np.: niepowodzeniami szkolnymi; opóźnieniem w nauce, trudną sytuacją materialną; pochodzeniem ze środowisk zagrożonych niedostosowaniem społecznym lub z rodziny niepełnej, wielodzietnej, dotkniętej bezrobociem, symptomami przemocy, sieroctwem naturalnym lub społecznym;
· przyjmowanie młodzieży do jednostek organizacyjnych OHP odbywa się zasadniczo w terminach przyjęć do odpowiednich typów szkół;
· dopuszczalne są przypadki przyjęcia młodzieży w trybie i na zasadach określonych w porozumieniach zawartych przez Komendanta Głównego OHP (np. współpraca z sądami). Zgodnie z obowiązującymi przepisami na mocy postanowień sądów rodzinnych do OHP mogą być kierowani uczestnicy, wobec których zastosowano środek wychowawczy opisany w art. 6 pkt. 6 Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich (tj. Dz.U.18.0.969), W takim przypadku jednak wymagana jest zgoda kierownika jednostki opiekuńczo-wychowawczej, do której uczestnik został skierowany.
Więcej informacji: https://ohp.pl/?page_id=278
źródło:https://ohp.pl/?page_id=906
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu