Dodany: 22:11:36 22.07.2014 2578
Dziś mija 34 lata jak w budynku przy ul. Warszawskiej 20 uruchomiono Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej jako filię muzeum z Włocławka.
Droga do powstania Muzeum w Rypinie była jednak długa i usiana licznymi trudnościami. Dramat jaki rozegrał się w "Piwnicach Domu Kaźni" - nazwanego tak już po wojnie - stał się determinantem do upamiętnienia tego miejsca.
Działania Edwarda Koźmińskiego, Romana Piotrowskiego i członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Rypińskiej doprowadziły 8 maja 1968 roku do utworzenia Regionalnej Izby Pamięci Narodowej - prezentującej dwie ekspozycje martyrologiczną i archeologiczną. Olbrzymie zainteresowanie Izbą Pamięci zaowocowało w 1975 roku przekazaniem dodatkowych sal na parterze budynku pod ekspozycje muzealne. Następnie, w 1976 roku Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zagwarantowały poparcie i pomoc przy powołaniu Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. Po czterech latach remontu 22 lipca 1980 roku uruchomiono Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej jako filię muzeum z Włocławka
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu