Zmiana czasu


Dodany: 23:36:08 28.10.2023 242W nocy z 28 na 29 października zmieniamy czas z letniego na zimowy - pośpimy przez to o godzinę dłużej. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3.00 na 2.00. W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

Do przestawiania zegarków w dużej mierze przyczynił się Benjamin Franklin. Zwrócił on uwagę, że ludzie chodzą spać wraz z konkretną godziną, a nie kierując się słońcem. Oznaczało to konieczność korzystania ze sztucznego oświetlenia, co generowało koszty. Postulował, by ludzie zaczęli kłaść się spać później, a wstawali wcześniej.

Jako alternatywę wymyślono rozwiązanie polegające na przesuwaniu godziny w zegarku – tak, by spać wtedy, gdy zapada zmrok. To wtedy ludzie zaczęli zmieniać czas z zimowego na letni. Korzyścią była też możliwość korzystania ze światła naturalnego, oszczędzając cenne źródła światła, czyli świece.

Postulaty Franklina zignorowano, gdyż zawarł w przygotowanym dokumencie zbyt mało rzeczowych argumentów, by przekonać do podziału roku na czas letni i czas zimowy. Uznaje się go mimo to za pierwszego pomysłodawcę wprowadzenia zmiany czasu.


Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz: