Piątek 13-tego


Dodany: 09:47:59 13.09.2024 69



Dzisiaj piątek trzynastego. Dla wielu osób to dzień, który budzi poważny niepokój. Piątek 13. od lat funkcjonuje w kulturze popularnej jako pechowa data, głęboko zakorzeniona w wyobraźni wielu ludzi. W niektórych krajach to przesądne przekonanie ma całkiem poważne skutki. W wielu hotelach w Stanach Zjednoczonych i Europie często pomija się numerację trzynastego piętra, uważając, że wielu gości mogłoby unikać zakwaterowania na tym poziomie. Z podobnych powodów niektóre linie lotnicze, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Azji, eliminują trzynasty rząd w swoich samolotach, zakładając, że niektórzy pasażerowie mogliby unikać rezerwacji miejsc w tym rzędzie.

Przekonanie o pechowym charakterze piątku 13. jest szeroko rozpowszechnione w wielu krajach, w tym w Polsce, Niemczech, Estonii, Finlandii, Irlandii i Szwecji. W tych miejscach dzień ten budzi niepokój, a niektóre osoby rezygnują z podejmowania ważnych decyzji, odwołują spotkania lub przesuwają istotne wydarzenia. Maksymalna liczba piątków 13. w jednym roku to trzy, a minimalna to jeden. Wynika to z cyklu kalendarza, w którym każdy miesiąc rozpoczynający się od niedzieli będzie miał piątek 13. W 2024 roku "feralny piątek" wypada dwukrotnie, we wrześniu i grudniu.

Istnieje pogląd, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przeciwko tej teorii przemawia to, że przekonanie o pechowości piątku 13ego pojawiło się dopiero na początku XX wieku.


Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz: