Dodany: 18:12:16 18.08.2014 2447
Uroczystości z okazji 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego w naszym mieście, podobnie jak w większości miast Polski, rozpoczęła msza święta z udziałem władz samorządowych, pocztów sztandarowych i licznych mieszkańców. Następnie przemaszerowano ulicami miasta do parku przy ul. 3 Maja, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą osobę marszałka Józefa Piłsudskiego. Potem Burmistrz Miasta Rypin Paweł Grzybowski, Starosta Rypiński Marek Tyburski oraz oficjalne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.Podczas uroczystości zgromadzeni goście mogli wysłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu uczniów rypińskich szkół. Po południu dla wszystkich w Rypińskim Domu Kultury odbył się koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu Lecha Makowieckiego.
fot. Urząd Miasta
Przemówienie Burmistrza Miasta Rypin Pawła Grzybowskiego podczas uroczystości z okazji 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia 2014:
„W dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 roku miała miejsce jedna z przełomowych bitew w historii świata- Bitwa Warszawska, zwana Cudem nad Wisłą. Wojsko Polskie dowodzone przez Marszałka Józefa Piłsudskiego odniosło wielką Wiktorię nad Armią Czerwoną. Nasi Przodkowie, dając przykład największej determinacji i bohaterstwa zapewnili Ojczyźnie niepodległy byt. Plany rozprzestrzenienia rewolucji komunistycznej legły w gruzach.
Miesiąc sierpień obfituje w wiele ważnych wydarzeń zapisanych na kartach historii Naszej Ojczyzny.
5 sierpnia 1864 roku stracono bohaterskiego przywódcę powstania styczniowego Romualda Traugutta, osobę niezłomną, obrońcę wiary, symbol poświęcenia i męczeństwa dla Ojczyzny.
Ten piękny letni miesiąc to także rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Dokładnie 1 sierpnia o godz.17.00 jednostki Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziały dyspozycyjne KG AK zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy. Rozpoczął się heroiczny bój o wolność i honor.
W nawiązaniu do historii współczesnej wypada przypomnieć także Sierpień 1980 - jeden z kilku miesięcy ,które odcisnęły największe piętno na historii PRL. Przeszedł do historii z powodu strajków na Wybrzeżu, zakończonych zawarciem czterech porozumień sierpniowych oraz powstaniem ruchu społeczno-robotniczego, który wkrótce przeistoczył się w 10-milionowy NSZZ Solidarność.
Stoimy tutaj przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby razem przeżyć poczucie dumy ze zwycięstwa w roku 1920. Rozkazem z 4 sierpnia 1923 roku, minister spraw wojskowych w rządzie odrodzonej Rzeczypospolitej gen. Szeptycki ustanowił dzień 15 sierpnia Świętem Żołnierza Polskiego słowami: „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą, święci się pamięć poległych w wiekowych walkach z wrogiem o całość i niepodległość Polski.”
Razem chcemy złożyć hołd tym, którzy to zwycięstwo wtedy wywalczyli. Chcemy pamiętać oraz myśleć z wdzięcznością o tamtym żołnierskim pokoleniu. Wysiłek zbrojny i solidarność w trudnych chwilach rodaków stanowi nieodłączną część naszego narodu. Rocznica Bitwy Warszawskiej kieruje naszą uwagę na to co w życiu państw i narodów jest najważniejsze i najcenniejsze. Na cnoty narodowe z którymi powinniśmy się utożsamić i do nich dążyć. Umiłowanie wolności, suwerenności, honoru i wierności w służbie ojczyzny. Jednocześnie staramy się pamiętać o naszych żołnierzach, którzy obecnie pełnią służbę wojskową, niejednokrotnie narażając życie na misjach pokojowych w wielu zakątkach naszego globu. Chwała Bohaterom!”
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu