Żołnierze wyklęci


Dodany: 14:06:54 01.03.2014 3252



1 marca po raz czwarty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

Żołnierze antykomunistycznego podziemia walczyli z sowietyzacją Polski, domagali się wolnej i niezależnej Polski i po prostu kontynuowali walkę z okupantem. Większość z nich to ludzie, którzy walczyli z Niemcami od 1939 roku. Z drugiej strony nie mieli wyjścia, ponieważ sowieci i komunistyczne władze chciały zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. W działania antykomunistycznego podziemia włączyło się ponad 200 tysięcy osób. W latach 1944-1956 wskutek terroru komunistycznego śmierć poniosło około pięćdziesięciu tysięcy z nich. W PRL ci, którzy przeżyli czasy terroru, nie mogli korzystać z wolności, dlatego tym bardziej cieszy ich, że Sejm 3 lutego 2011 roku ustanowił temu Narodowy Dzień Pamięci.

Wczoraj IPN ogłosił kolejne dwanaście nazwisk ofiar komunistycznej bezpieki, które zidentyfikowano po ekshumacjach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.


Galeria zdjęć:


Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz: