Konkurs na logo Rypina


Dodany: 09:38:51 28.11.2014 2434



W przyszłym roku szykują się okrągłe rocznice do świętowania: 950-lecie pierwszej informacji o Rypinie oraz 670-lecie nadania praw miejskich.

W związku z rocznicami Burmistrz Miasta Rypin ogłosił konkurs na zaprojektowanie loga z okazji pierwszej pisanej informacji o grodzie Rypin. Główną nagrodą jest tablet. Regulamin i szczegóły konkursu dostepne są na stronie Urzędu Miasta www.rypin.eu

 

950-lecie pierwszej informacji o Rypinie oraz 670-lecie nadania praw miejskich:

11 kwietnia 1065 roku przebywający w Płocku Bolesław Śmiały wystawił dokument dla benedyktynów z Mogilna, otrzymali oni dochody pochodzących z 23 miejscowości z terenu Wielkopolski i Kujaw (głównie w okolicach Mogilna), dochody z 5 grodów łęczycko-sieradzkich oraz 7 wsi z rejonu północnego Mazowsza „per totam Mazoviam”, m.in.: z Makowa, Wizny, Stupska, Grzebska, Szreńska oraz Rypina, jest to tzw. „falsyfikat mogileński”. Według tego dokumentu benedyktyni z Mogilna objęli zarząd nad obdarowanymi ziemiami, również nad istniejącym tu kościołem grodowym. Według najnowszych badań dokument ten niewątpliwie jest falsyfikatem, którego autor korzystał z różnych źródeł pochodzących z XI i XII wieku. Informacje zawarte w tych dokumentach zostały połączone w jedną całość i spisane prawdopodobnie w 1155 roku, dokument ten został zatwierdzony przez księcia wielkopolskiego Przemysława I.

24 czerwca 1345 roku w Łęczycy gród nad Rypienicą z rąk księcia dobrzyńsko-łęczyckiego otrzymał prawa miejskie, odbiorcą przywileju byli mieszkańcy. Rypin otrzymał dwa przywileje lokacyjne (podobnie jak inne miasta ziemi dobrzyńskiej: Górzno w 1327 i 1385, Lipno w 1349 i 1422), pierwszy przywilej dla Rypina powstał między 1323 - 1326 rokiem i była to umowa pomiędzy właścicielem miasta księciem dobrzyńskim Władysławem a zasiadźcą Eberhardem. Na podstawie przywileju lokacyjnego zasadźca uzyskiwał upoważnienie do przeprowadzenia na wyznaczonym obszarze akcji osadniczej, wymierzenie parceli mieszkalnych i pod działalność gospodarczą i sprowadzenie osadników. Niestety, treść pierwszej lokacji Rypina nie jest dokładnie znana. Natomiast drugi przywilej już dla przeniesionego w obecne miejsce Nowego Rypina powstał 24 czerwca 1345 roku i odbiorcą byli sami mieszkańcy.



fot. ruiny kościoła Błogosławionej Dziewicy Marii i apostołów św. Piotra i Pawła

 

 

 

 


Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz: