Autorska projekcja filmu


Dodany: 08:47:26 12.12.2014 2049



Dziś w Urzędzie Miasta o godzinie 17:00 odbędzie się pokaz filmu pt. "Towarzysz generał idzie na wojnę" w  reżyserii Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka. Film zostanie wyświetlony z okazji 33. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Organizatorem projekcji filmowej jest Klub Gazety Polskiej w Rypinie oraz Burmistrz Miasta Rypin.

Po '89 roku zadbano w Polsce o zbudowanie mitu konieczności wprowadzenia stanu wojennego, który rzekomo ochronił Polaków przed sowiecką interwencją militarną. Rozpowszechniona jest opinia, że Jaruzelski, wypowiadając wojnę swojemu narodowi, dokonał wyboru mniejszego zła. Tymczasem dokumenty - szczególnie ujawnione stenogramy z posiedzeń Biura Politycznego KPZR - wskazują, że Sowieci nie planowali zbrojnej interwencji w Polsce, manewry wojskowe były blefem i demonstracją siły, a sowieccy towarzysze dopuszczali „utratę Polski”. Jak to się ma do dzisiejszego przekonania wielu o realnej groźbie interwencji i „trudnej, ale koniecznej” decyzji Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego oraz czynienia z niego wręcz bohatera?

Film ma odpowiedzieć na pytanie, czy mit interwencji ma podstawy, by go podtrzymywać, czy też jest zwykłym zabiegiem propagandowym niemającym potwierdzenia w faktach i historycznym fałszerstwem, na którego fundamencie opiera się dzisiejszy zakłamany obraz komunistycznego dyktatora, który wypowiedział wojnę narodowi i zaryzykował masakrę ludności, przelew krwi i wojnę domową, tylko by ratować swoją władzę i zbrodniczy system?

Kiedy zaczęły się przygotowania do stanu wojennego? Odpowiedź jest szokująca 17 sierpnia 1980 roku! Zanim skończył się strajk, a właściwie po skończeniu się strajku ekonomicznego, który przekształcił się w strajk społeczny, zaczęto pracować nad likwidacją rodzącej się niezależności. Świadczą o tym zachowane dokumenty Komitetu Obrony Kraju. Film - szukając odpowiedzi na podstawowe pytanie o realność zagrożenia interwencją sowiecką - ma przedstawiać proces przygotowywania, wdrażania i realizacji stanu wojennego, czyli opowiadać historię Polski od lata ‘80 do 13 grudnia 1981.

źródło: galicjusz.pl


Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz:

Ostatnie newsy:

Nasze kamery