Energa likwiduje


Dodany: 09:36:47 03.02.2015 3856



Po likwidacji Biura Obsługi Klienta przy ul. Piaski 31 w Rypinie, Energia-Operator z dniem 1 lutego zlikwidowała Rejon Dystrybucji w Rypinie. Siedziba rypińskiego rejonu została przeniesiona do Brodnicy. Sprawy związane z przyłączeniami do sieci elektroenergetycznej obsługiwane będą teraz przez Punkt Obsługi Przyłączeń w Brodnicy. W naszym mieście pozostał jedynie zespół Pogotowia Energetycznego, który zajmuje się usuwaniem awarii.
Od lutego wszystkie sprawy związane z taryfą, rachunkiem, czy zawarciem nowej umowy będziemy mogli załatwić m.in. przez telefon lub internet.

Historia pisana historiami … dzieje Rejonu Energetycznego Rypin

W roku 1917 władze miasta uzyskały poparcie dla projektu budowy elektrowni miejskiej. Budowa zainicjonowana została decyzją Rady Miasta w dniu 19 lutego 1917 roku. Inwestycja została sfinalizowana już w sierpniu. W następnych latach rozwój miasta wymusił budowę nowej, wydajniejszej elektrowni. Teren pod nową elektrownię Magistrat zakupił obok starego cmentarza żydowskiego. W dniu 12 czerwca 1925 roku odbyło się uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego pod elektrownie miejską. W 1935 roku elektrownia miała już około 300 odbiorców. Pierwszym jej kierownikiem został Stefan Gasiński. Również po 1945 roku w budynku mieściła się elektrownia, jej adresem była ulica Jasna 6, a następnie zmieniono nazwę ulicy na Elizy Orzeszkowej.
W 1965 roku pojawiła się potrzeba utworzenia nowego Rejonu Energetycznego w regionie. Decyzja zapadła że siedzibą Rejonu będzie Brodnica. Jednak ze względu na ograniczone możliwości etatowe pomysł odsunięto na następne lata.

W związku z oddaniem terenów Nowego Miasta Lubawskiego do Zakładu Energetycznego w Olsztynie, zasadniczym usytuowaniem siedziby nowego rejonu stał się Rypin, który był centralnie położony, dodatkowo dużo odciążyłby Rejon Włocławek. Rok 1966 zaproponował nieco zmodyfikowany wariant na czas przejściowy i utworzenie rejonu Brodnica-Rypin. Część techniczno-ruchowa miała powstać w Brodnicy, zaś część dotycząca obsługi odbiorców w Rypinie.
Koncepcja rejonu w dwóch miastach nie została przyjęta przez Okręg i ostateczna decyzja padła na Rypin. Zarządzeniem NR d/11/67 dyrektora Zakładu Energetycznego w Toruniu w dniu 28 marca 1967 roku w naszym mieście powstał Rejon Energetyczny.

Pierwszym kierownikiem Rejonu został Czesław Maciejewski. Rejon Energetyczny w Rypinie rozpoczął pracę z dniem 1 kwietnia 1967 roku. Nowy Rejon został wydzielony z trzech funkcjonujących w tym czasie obszarów: grudziądzkiego, włocławskiego i toruńskiego. Swoją działalnością obejmował tereny powiatu rypińskiego, brodnickiego, lipnowskiego (bez Posterunku Energetycznego w Dobrzyniu nad Wisłą) oraz powiat Golub-Dobrzyń (bez Posterunku w Kowalewie Pomorskim). W roku 1974 w Rejonie zatrudnionych było 186 osób. W 1971 roku siedziba rejonu została przeniesiona do nowego budynku przy ul. Piaski 31. Utworzenie oddziału w naszym mieście tłumaczono m.in. centralnym położeniem naszego miasta na obszarze nowego Rejonu, wpłynie pozytywnie na rozwój Rypina, a dodatkowo usprawni obsługę odbiorców energii elektrycznej. Czasy się zmieniają, zmienia się obsługa.

 

fot. siedziba elektrowni z lat 1925-1971.

źródło: Historia pisana historiami … dzieje Rejonu Energetycznego Rypin, Serbin - Zuba Lidia, 2007.

 

 


Komentarze

Gosia:

2015-02-03 19:32:22

Bardzo przykro jest na to patrzeć a wydawało się że Energetyka pozostanie jak również wydawało się że nasi włodarze mają coś do powiedzenie i będą walczyć jednak stało się inaczej. Jescze troche i w Rypinie nie będzie żadnego z-du pracy. Ale za to pozostaną sklepy.


Gosia:

2015-02-03 19:34:51

Kawał naszej histori odeszło, jeszcze dwa lata i byśmy obchodzili 100 lat.


Dorota:

2015-02-04 10:58:20

Dokładnie Gosiu. Przykro patrzeć jak z naszego miasta znikają od wielu lat zakłady pracy, a wciąż słyszymy , że miasto się rozwija. Rozwój miasta to chyba nie nowe sklepy KDSH i nowe chodniki. Szkoda, że nasi włodarze nigdy nie starali się ściągnąć do miasta nowych inwestorów


-Gość-:

2015-02-05 18:34:17

Dlaczego tak piszecie, że włodarze nie starali się ściągnąć do miasta nowych inwestorów ? A CEDROB, Artano, Kamal, Unikat, Kaufmann to są całkiem nowe firmy które u nas zainwestowały.

A co starosta, czy burmistrz ma do spraw do spółki Energa-Operator ? NIC. Taką mają politykę, likwidacji wszędzie biur i zastępowanie ich obsługą przez telefon lub Internet. To tak jak TP w każdym mieście mieli swoje biura, które z czasem wszędzie likwidowali. W Brodnicy też Rejon przestanie działać, więc ja bym się nie podniecał że tam przenoszą, a u nas zamykają. A co powiecie że w Lipnie nie mają nic, nawet punktu partnerskiego ENERGA............ a u nas macie punkt i ekipę naprawczą.

A jakie nazwiemy to że w naszym mieście powstał hotel, buduje się CEDROB, powstaje Galeria ? czy to nie rozwój.


Gosia:

2015-02-05 19:39:03

Tak masz racje to jest rozwój jak najbardziej. A co do Lipna to nie masz racji jest Energa - Poztrunek Energetyczny który nadal funkcjonuje.


Gość 2 :

2015-02-07 15:00:54

Tylko w posterunku nie ma BOK . Nie ma co się sprzeczać ENERGA ma swój cel ograniczenia BOK i to czyni, przenosząc obsługę do alternatywnych kanałów kontaktu. Nawet większe miasta straciły BOK, a co dopiero Rypin, Brodnica czy Lipno....


Dodaj komentarz:

Ostatnie newsy:

Nasze kamery