Wielki Piątek


Dodany: 15:53:57 03.04.2015 2038



Wielki Piątek to święto religijne obchodzone przez chrześcijan, które upamiętnia ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa na górze Kalwarii. Jest częścią Triduum Paschalnego – najważniejszego wydarzenia w roku liturgicznym w Kościele.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest odprawiana msza święta. Zamiast niej wierni uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej, którą często poprzedza Droga Krzyżowa. Wyjątkowym obrzędem jest również tzw. prostracja kapłana (leżenie krzyżem), która stanowi szczególną formą oddania czci i ofiarowania się Bogu.

Ciekawostką jest fakt, że co roku Filipińczycy, którzy w czasie Drogi Krzyżowej nie tylko biczują się do krwi na znak pokuty, ale Ci najodważniejsi przybijają się również do krzyża. Nie przeszkadza im nawet fakt, że Kościół oficjalnie skrytykował te praktyki.


Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz: