Uroczystości 950-lecia Rypina


Dodany: 18:23:34 09.04.2015 2317



10 kwietnia w Rypińskim Domu Kultury zainaugurowane zostaną obchody jubileuszu 950-lecia Rypina.

Rypin obchodzi w tym roku 950-lecie istnienia, obchody związane są jednocześnie z nadaniem Praw Miejskich Rypinowi oraz powstaniem Parafii Św. Trójcy. Z tej okazji Rypin, wspólnie z parafią oraz jednostkami podległymi pod miasto organizuje cykl wydarzeń kulturalnych, sportowych i religijnych poświęconych obchodom jubileuszu.

 

Pierwszym akcentem jest zaplanowana na 10 kwietnia, konferencja inauguracyjna uroczystości, w programie prelekcja popularno-naukowa, pokaz filmu o historii badań archeologicznych w Starorypinie, prezentacja II etapu wizualizacji grodu w Starorypinie. W sobotę 11 kwietnia odbędzie się piknik rodzinny na grodzisku w Starorypinie, w programie m.in. gry i zabawy, prezentacja rzemiosł średniowiecznych, spacer po Górach Starorypińskich. 12 kwietnia w Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej rozpocznie się wystawa Stary Rypin w mrokach przeszłości.

 

950-lecie pierwszej informacji o Rypinie oraz 670-lecie nadania praw miejskich:

 

11 kwietnia 1065 roku przebywający w Płocku Bolesław Śmiały wystawił dokument dla benedyktynów z Mogilna, otrzymali oni dochody pochodzących z 23 miejscowości z terenu Wielkopolski i Kujaw (głównie w okolicach Mogilna), dochody z 5 grodów łęczycko-sieradzkich oraz 7 wsi z rejonu północnego Mazowsza „per totam Mazoviam”, m.in.: z Makowa, Wizny, Stupska, Grzebska, Szreńska oraz Rypina, jest to tzw. „falsyfikat mogileński”. Według tego dokumentu benedyktyni z Mogilna objęli zarząd nad obdarowanymi ziemiami, również nad istniejącym tu kościołem grodowym. Według najnowszych badań dokument ten niewątpliwie jest falsyfikatem, którego autor korzystał z różnych źródeł pochodzących z XI i XII wieku. Informacje zawarte w tych dokumentach zostały połączone w jedną całość i spisane prawdopodobnie w 1155 roku, dokument ten został zatwierdzony przez księcia wielkopolskiego Przemysława I.

24 czerwca 1345 roku w Łęczycy gród nad Rypienicą z rąk księcia dobrzyńsko-łęczyckiego otrzymał prawa miejskie, odbiorcą przywileju byli mieszkańcy. Rypin otrzymał dwa przywileje lokacyjne (podobnie jak inne miasta ziemi dobrzyńskiej: Górzno w 1327 i 1385, Lipno w 1349 i 1422), pierwszy przywilej dla Rypina powstał między 1323 - 1326 rokiem i była to umowa pomiędzy właścicielem miasta księciem dobrzyńskim Władysławem a zasiadźcą Eberhardem. Na podstawie przywileju lokacyjnego zasadźca uzyskiwał upoważnienie do przeprowadzenia na wyznaczonym obszarze akcji osadniczej, wymierzenie parceli mieszkalnych i pod działalność gospodarczą i sprowadzenie osadników. Niestety, treść pierwszej lokacji Rypina nie jest dokładnie znana. Natomiast drugi przywilej już dla przeniesionego w obecne miejsce Nowego Rypina powstał 24 czerwca 1345 roku i odbiorcą byli sami mieszkańcy.

 

 

 


Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz: